Сапоніни рослин

мильнянкаТрава мильнянка, плоди мильного дерева і мильні горіхі шикакай

Все частіше в різних публікаціях в мережі і в рекламних текстах, можна почути термін «натуральний ПАР», а також деяке загадкове поняття «натуральна мильна основа». І те, і інше має на увазі під собою звичайне тверде натрієве мило. Наші постійні читачі знають, що мило також далеко від поняття «натуральний», як і будь-який інший продукт хімічного синтезу. Проте в природі дійсно існують джерела натуральних поверхнево активних речовин. Це різні рослини що містять сапоніни.

Сапоніни - безазотисті глікозиди рослинного походження з поверхнево-активними властивостями. Розчини сапонінів при збовтуванні утворюють густу стійку піну. Назва походить від латинського sapo (рід. відмінок saponis) — мило. Добре розчинні у воді і спирті. Широко поширені в природі, зустрічаються в різних частинах рослин — листі, стеблах, коренях, кольорах, плодах. Найбільш відома рослина на території СНД – Мильнянка лікарська

Мильнянка лікарська (від латів. Saponaria officinalis, від латів. sapo — мило, що вказує на властивість відвару рослини пінитися) — трав'яниста рослина, типовий вид роду Мильнянка сімейства Гвоздичні. Відоміша назва – Мильний корінь. Мильнянка лікарська поширена в європейській частині СНД, на Кавказі, в Центральній Азії, Західному Сибіру, а також всюди в Середній і Південній Європі. У Росії зустрічається в усіх середньоруських областях. Росте на заливних лугах, по узліссях лісу, в долинах і по піщаних берегах річок, на засмічених полях, часто біля житла.

Усі частини рослини, особливо кореневища і корені, містять сапоніни, пінисті у воді як мило, чому це рослину називають ще «собачим милом». Сапоніни входять до складу миючих засобів для шерсті і шовку, а також використовуються для виготовлення халви, кремів, шипучих напоїв, пива. Застосовують у ветеринарії і гомеопатії. У минулому в аптекарських магазинах жваво торгували коренем мильнянки і як лікарським засобом, і як «мильним коренем» для прання вовняних і шовкових виробів, а також для виведення плям на одязі. Застосовували її і як домашній косметичний засіб.

У складі шампунів Мильний корінь, в якості миючої основи, не зустрічається. Правда, іноді зустрічається в цій якості на етикетках деяких «натуральних» шампунів.

У Європі завдяки всепроникній системі індійської ведичної медицини(Аюр-веда) відомішим натуральним ПАР, являється Мильне дерево, або  Сапиндус Мильні боби.

Сапиндус (лат. Sapindus) — рід вічнозелених або листопадних невеликих дерев або кущів сімейства Сапиндовые(Sapindaceae), що ростуть в тропіках Азії і Америки. Найбільше сапонінів міститься у шкаралупі плоду Сапиндуса. Ці плоди часто називають «мильні горіхи». Впродовж багатьох століть в Америці і Азії плоди рослини застосовувалися як природний миючий засіб при пранні тканин і одягу.

шикакайМильні боби (Acacia Concinna)- це плоди індійської рослини. Ця рослина є невеликій кущами-деревом, яке росте в теплій сухій рівнинній місцевості центральної Індії. Поширені назви плодів: Shikakai Pods(стручки Шикакай), Soap Bobs(мильні боби), Saptala(Саптала). Shikakai у буквальному перекладі означає "фрукти для волосся". Стручки Акації Шикакай у Індії традиційно використовують для миття волосся і купання.

Саме цій рослині приписують найчудодійніші властивості. Наприклад, на одному сайті який продає ці боби, попалася така інформація: «…саптала(мило з мильних бобів), як і мильні горішки, очищає абсолютно за іншим принципом, чим будь-які шампуні, не змиваючи захисний шар з шкіри голови, не пересушують волосся, живлячи їх до самих кінчиків…». Однак у миючого процесу, здійснюваного за допомогою поверхнево активних речовин, один принцип. Захисний шар у шкіри голови – шкірне сало. Не можна відмити голову, не видаливши його з шкіри голови і волосся. Неважливо, натуральні ПАР або синтетичний – принцип дії у усіх практично один. А ось дія на шкіру різна.

Не дивлячись на натуральність цих ПАР, вони не є абсолютно безпечними. Сапоніни високотоксични для тварин, дихаючих зябрами; при цьому риба, отруєна сапонінами, залишається їстівною. Відомо про отруйну дію на простих і комах. У, частковості, сапоніни мильного дерева при проковтуванні можуть викликати у деяких людей кропив'янку. А при прийомі всередину великих доз мильнянки виникають нудота, блювота, біль в животі, пронос, кашель. Крім того, сапоніни, як і багато синтетичних поверхнево активних речовин, дратують слизову оболонку.

Поділіться корисною інформацією:

 

 

 

Звичайне натрієве мило, існуюче не одну сотню років, все частіше називають «натуральним ПАР». Роблять це всі ті ж прихильники натуральної миючої косметики, що йдуть на поводу в маркетологів, які все це придумали. З цієї статті Ви...

Коментарі

Post new comment

Нотатка

Пожалуйста, не оставляйте внешних ссылок, такие комментарии блокируются автоматически. Все комментарии на этом сайте публикуются только после просмотра модератором.

Сразу после публикации, Вы можете получить уведомление на ваш электронный ящик. Если Вы хотите получить уведомление, поставьте галочку под формой комментариев.

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Яндекс.Метрика