Технологія миючого процесу

миючий процесМиючий процес є багатофакторним процесом, залежним від природи і концентрації забруднень, від хімічного складу і морфології відмиваної поверхні, від природи і концентрації мицеллоутворювачій поверхнево активної речовини (чи суміші ПАР), від присутності допоміжних компонентів (електролітів, комплексоутворювачів), від температури розчину, від інтенсивності і тривалості механічної роботи, що додається.

Основною кількісною характеристикою ПАР є поверхнева активність, змочуюча здатність — здатність речовини знижувати поверхневе натягнення на межі розділу фаз. Основні термодинамічні характеристики змочування - рівноважний крайовий кут змочування. Розчинення ПАР в рідині зменшує її поверхневе натягнення.

 З фізико-хімічної точки зору механізм видалення забруднення розглядають, в основному як процес  емульгування (для масляних забруднень) і як процес солюбілізації (для жироподібних забруднень).

Під солюбілізацією розуміють здатність фази міцели поверхнево активної речовини мимоволі розчиняти речовини (рідкі, тверді, газоподібні) трохи розчинні або зовсім нерозчинні в звичайних умовах. Основними чинниками, що визначають солюбилизирующую здатність, є: структура самої поверхнево активної речовини, фазовий стан солюбилизата, температура розчину, вплив добавок (СО-ПАР, полімерів, електролітів та ін.)

Забруднення на шкірі людини носять переважно жировий характер (близько 95%), що є результатом функціонування потових і сальних залоз шкіри людини. Інші види забруднень — частки пилу, грунту, фарб, олій, залишки макіяжу, засобів догляду за шкірою та ін. — є привнесеними, а їх кількість залежить від способу життя і професії кожної людини.

Відповідно до основних положень термодинаміки аніони мимоволі адсорбується на забрудненні і шкірі, сили тяжіння між ними стають менше сил відштовхування, і забруднення під впливом механічних зусиль відділяється від шкіри. Іншими словами відбувається процес диспергування, відриву забруднень від поверхні.

Важливо підкреслити, що в результаті адсорбційного витіснення, в миючий розчин переходять не частки початкового забруднення, а фрагменти системи, що складається із забруднення і аніонів поверхнево активної речовини, орієнтовано адсорбованих на їх поверхні: забруднення + аніони і нові, що утворюють, так звані «насичені» міцелли, забруднення, що містять у вуглеводневому ядрі, витіснені з поверхні шкіри. Саме результат взаємодії забруднення з аніонами надає забрудненню водорозчинні властивості. Звідси витікає, що «солюбілізація» (поглинання розчинами міцел ПАР нерозчинних у воді забруднень) у реальному миючому процесі є сукупним результатом трьох актів : розпаду початкових міцел, взаємодія аніонів із забрудненням і освіта нових спільних ассоціатів — насичених міцел.

Середовище, що утворилося, є система, що складається з «насичених» і початкових міцел. При цьому стабільність «насичених» міцел забезпечується надмірною кількістю початкових міцел і вірогідність ефекту ресорбції (повторного осідання забруднень на шкіру) на цій стадії представляється незначною.

Узагальнення результатів дозволяє розглядати адсорбцію, солюбілізацію і аніонний склад миючого розчину як основні внутрісистемні чинники миючого процесу. До зовнішніх чинників, що впливають на ефективність миючого процесу, слід віднести величину механічної дії і концентрацію миючого розчину на поверхні, що очищається.

Поділіться корисною інформацією:

 

 

 

Лауретсульфат натрію, найпопулярніший в Європі компонент шампунів і гелів для душу. На його основі виходить ефективна і недорога миюча композиція. І, незважаючи на численні нападки і спекуляції пов'язані з лауретсульфат натрію його як і...

Коментарі

Post new comment

Нотатка

Пожалуйста, не оставляйте внешних ссылок, такие комментарии блокируются автоматически. Все комментарии на этом сайте публикуются только после просмотра модератором.

Сразу после публикации, Вы можете получить уведомление на ваш электронный ящик. Если Вы хотите получить уведомление, поставьте галочку под формой комментариев.

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Яндекс.Метрика